Як зменшувалася газова залежність України від РФ

Читать на русском

З початку 2016 року Україна не купила в Росії жодного кубометра газу: «Слово і Діло» підготувало інфографіку про те, як скорочується газова залежність від РФ.

До моменту початку російської агресії в 2014 році Україна традиційно купувала у РФ майже третину споживаного природного газу. Однак після анексії Криму і початку бойових дій проти російсько-окупаційних сил на Донбасі українське суспільство досягло згоди в «газовому питанні» і продажи російського палива в Україну почали стрімко падати: з 2016 року Україна остаточно припинила закупівлі газу у російського монополіста «Газпром».

Так, в 2014 році при загальному обсязі споживання газу в 42,6 мільярда кубометрів, у Росії була закуплена майже третина блакитного палива – 14,5 мільярдів кубометрів. При цьому обсяг закупівель в країнах Євросоюзу був майже втричі нижче – на рівні 5 мільярдів кубометрів. Власний видобуток газу українською державою в 2014 році становив майже половину споживаних обсягів – 20,5 мільярдів кубометрів.

Ситуація з поставками газу з інших країн почала радикально змінюватися в 2015 році, хоча рівень власного видобутку залишився майже на тому ж рівні, і навіть дещо знизився – 19,9 мільярдів кубометрів на рік. Імпорт газу з РФ в 2015 році впав більш ніж удвічі і склав 6,1 мільярди кубометрів. У свою чергу імпорт газу з ЄС зріс удвічі і склав 10,3 мільярда кубометрів.

У 2016 році «Газпрому» РФ не вдалося продати Україні жодного кубометра газу – всі закупівлі здійснювалися в країнах Євросоюзу. І хоча технічно велика частина поставок з ЄС була реверсною, вони не давали Росії нав'язувати Україні свої умови по ціні і заводити класичну шарманку про «відключимо газ». Крім того, країна майже вийшла на довоєнний рівень видобутку власного газу з показником в 20,1 мільярда кубометрів.

Дані за перший квартал 2017 року також вселяють стриманий оптимізм: спостерігається зростання власного видобутку природного газу в Україні – до кінця квітня він уже склав 6,8 мільярда кубометрів. При збереженні темпів видобутку країна повинна вийти щонайменше на рівень 2014 року, а якщо вони збільшаться – то й перевершити його. Що стосується імпорту газу з ЄС, то в першому кварталі він склав 4,8 мільярда кубометрів, і при збереженні обсягів до кінця року може досягти 14 з лишком мільярдів кубометрів.

Нагадаємо, з початку року Україна знизила споживання газу на 7%: з січня по березень обсяг спожитого палива склав 12,2 мільярда кубометрів.

За підрахунками компанії «Чорноморнафтогаз» з моменту окупації Криму Росією і захоплення українських родовищ на шельфі Чорного моря РФ викачала з них мільярди кубометрів газу.


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал