Підвищення тарифів на електроенергію: як заощадити?

Читать на русском
За рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 вересня електрика для населення подорожчає на 25%.

Сьогодні, 1 вересня, тарифи на електроенергію зросли на чверть. Так, у рамках чергової хвилі підвищення тарифів вартість електроенергії різко зросла майже на 25%, залежно від обсягу споживання на місяць. «Слово і Діло» вирішило розібратися, скільки платитимуть за світло українці та як можна заощадити.

Кому не пощастило

Україна – країна парадоксів. Згідно з новими тарифами на електроенергію, встановленими з сьогоднішнього дня, на 25% підвищується тариф для тих, хто витрачає електроенергії найменше. З квітня цього року і до 1 вересня мінімальний тариф на електроенергію для населення становив 36,6 коп./кВтг, середній – 63,0 коп./кВтг, максимальний – 1,40 грн/кВтг, залежно від обсягу споживання.

Зараз же для тих, хто споживає не більше 100 кВт на місяць, вартість електроенергії зросла до 45,6 коп./кВ-год, тобто на 25%. На чверть підвищилася вартість і для населення, яке споживає від 100 кВтг до 600 кВтг на місяць – до 78,9 коп./кВтг. І для тих, хто витрачає електроенергії найбільше (понад 600 кВтг на місяць), підвищення тарифу найменше до 147,9 коп./кВтг, або на 5%. При цьому, середньостатистична сім'я з повним набором електроприладів у 100 кВтг не вписується. Середнє споживання електроенергії домогосподарствами – приблизно 150 кіловат.

Стосується підвищення тарифів і дитбудинків, і гуртожитків. Так, для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, незалежно від обсягів споживання електроенергії вартість зросте на 25% і складе 45,6 коп. за кВтг. За такою ж ціною будуть оплачувати електроенергію мешканці гуртожитків, які підпадають під визначення «населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим обліком». Не зжаляться і над релігійними організаціями, дитячими центрами та міським електричним транспортом. Ці категорії споживачів будуть платити за другим блоком, тобто 78,9 коп./кВтг.

Тарифи не гріють: неекономна урядова енергоефективністьТарифи на газ – необґрунтовані. Поки українці платитимуть за послуги сумнівної якості за накрученими тарифами, про справжню енергоефективність говорити марно.

А ті, хто не зможе оплачувати запропоновані тарифи, ризикують взагалі залишитися без світла. У чинних Правилах користування електричною енергією для населення передбачено право енергопостачальника відключати електрику за борги. У документі йдеться про те, що у разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеного у квитанції, споживач отримує попередження про відключення електрики. І якщо не платити більше 30 днів, боржника вправі відключити від мережі, якщо це не перед вихідними або святами.

Чи можна заощадити?

Дане підвищення тарифів ще не останнє. Такий рівень діятиме лише півроку, до 1 березня 2016 року, після чого ціни знову зростуть в середньому до 77,3 коп. за кВтг, або на 23% в порівнянні з вересневим тарифом. В цілому ж, світло буде дорожчати до березня 2017 року та складе 122,83 коп./кВтг. Скасовані з 1 вересня й пільги для власників електроплит. А з 1 березня 2017 року зникнуть і компенсації для сільського населення.

Але завжди є можливість заощадити. Наприклад, за допомогою двузонних лічильників. Щоб залучити споживачів до використання електроенергії за певним графіком, створили багатотарифну систему її обліку. Суть полягає в тому, що в різний час доби вартість електроенергії також різна. Наприклад, вночі, коли споживання електроенергії різко падає, тариф встановлюється мінімальний, в той час як вдень – максимальний.

Щоправда, заплатити за лічильник, що розрізняє час доби, доведеться чимало: від 900 гривень за однофазний і до 3,5 тис. грн за трифазний. Але за умови підвищення тарифу раз на півроку ще на два роки вперед така інвестиція виглядає привабливою, адже дозволить заощадити набагато більше. У нічний час, з 23:00 до 7:00, тарифний коефіцієнт дорівнює всього 0,35, у той час як удень – 1,8. Більше того, в Києві перейти на двузонний лічильник можна взагалі безкоштовно. «Київенерго» проводить акцію з безкоштовного програмування приладів, що дозволить заощадити ще 300 грн і заплатити тільки за сам електролічильник. Для цього потрібно переукласти договір з «Київенерго» для нового обліку.

За рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), з 1 вересня електрика для населення подорожчає на 25%.

Серед інших порад з економії є ще кілька дієвих. Наприклад, перехід на енергозберігаючі (люмінесцентні) або світлодіодні лампи дозволить заощадити близько 80% витрат на електроенергію. Рекомендується також не використовувати застарілу неощадну техніку, встановити датчики руху на світло і подачу води, вимикати електроприлади з розеток, коли вони працюють в режимі очікування, регулярно розморожувати холодильник і повністю завантажувати пральну машинку. Все це допоможе не жахатися цифр на електролічильнику. Можна також замінити алюмінієву проводку на мідну, але така послуга обійдеться в 3-5 тис. гривень.

Що пропонує держава

НКРЕКП каже, що підвищувати тарифи змушена. Мовляв, і так досі населення платило за заниженими тарифами, а грошей на ремонт наявного обладнання та інфраструктури немає. Та й взагалі, якщо сьогодні не довести тарифи до економічно обґрунтованого рівня, вже завтра будуть постійні і затяжні перебої з теплом і електроенергією, а післязавтра населені пункти будуть відключені від електрики та теплопостачання. Тобто потрібно підвищувати тарифи для модернізації та відновлення мереж.

Тарифи, податки і витрати: як зміниться життя українців у 2016 році?Міністр фінансів заявила, що Держбюджет на 2016 рік передбачає збільшення податків і скорочення фінансування освіти та медицини. Водночас питання підвищення добробуту населення безпосередньо залежить від реструктуризації зовнішніх боргів.

Звичайно, щодо відсутності перебоїв зі світлом у разі підвищення тарифів у НКРЕКП, скоріш за все, погарячкували. Враховуючи кількість вугілля на ТЕЦ і ТЕС, віялові відключення, можливо, знову матимуть місце цієї зими. Але, з іншого боку, можна розглядати такі заходи як стимулюючі для більш усвідомлених витрат електроенергії і переходу до культури енергозбереження.

В цілому ж, для зменшення рахунків за ЖКП, держава пропонує наступне: встановити лічильники води (економія 70%) і газу (економія 70%), встановити LED-лампи (економія 95%), радіаторні термостати для будинку і квартири (економія 10% ) і встановити лічильник тепла (економія 40%).

Немає сумнівів, що всі ці заходи допоможуть не витрачати всю зарплату на оплату рахунків. Але не варто забувати ще й про державні інструменти допомоги. Наприклад, про субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та надання кредиту на придбання твердопаливних котлів.

Анастасія Оратовська, спеціально для «Слово і Діло»


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО
Підпишіться на наш канал