Обіцянка політика

Гройсман зобов'язаний забезпечити продовження реформи децентралізації влади

14 квітня 2016 року Верховна Рада України призначила прем’єр-міністром України Володимира Гройсмана. Програма діяльності Кабміну зобов'язує Володимира Гройсмана забезпечити продовження реформи децентралізації влади шляхом сприяння формуванню громад, оптимізації структури місцевих державних адміністрацій з усуненням дублювання функцій, спрямування до місцевих бюджетів частки загальнодержавних податків, забезпечення повноти і своєчасності фінансування делегованих повноважень, надання громадам права розпоряджатися земельними ресурсами, делегування органам місцевого самоврядування повноважень з надання базових адміністративних послуг.
Виконано
Сказано 14 квітня 2016 р.

Джерело

 • https://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=248958510
 • https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1099-19#n7
 • https://decentralization.gov.ua/news/401?page=4
 • https://www.kmu.gov.ua/ua/news/stepan-kubiv-decentralizaciya-vidkrivaye-novi-mozhlivosti-rozvitku-malogo-i-serednogo-biznesu-yak-ekonomichnoyi-osnovi-gromad
 • https://land.gov.ua/info/rozporiadzhennia-kabinetu-ministriv-ukrainy-vid-31-sichnia-2018-r-60-r-pytannia-peredachi-zemelnykh-dilianok-silskohospodarskoho-pryznachennia-derzhavnoi-vlasnosti-u-komunalnu-vlasnist-ob-2/
 • http://cost.ua/news/637-local_budgets_2019
 • https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80
 • http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55812
 • https://uatv.ua/v-ukrayini-vzhe-sformovano-899-otg-gennadij-zubko/
 • https://uatv.ua/v-ukrayini-vzhe-sformovano-899-otg-gennadij-zubko/
 • http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=61814
 • https://ngoipr.org.ua/blog/podatkovi-dzherela-dohodiv-mistsevyh-byudzhetiv/
 • https://decentralization.gov.ua/cnap
 • https://uatv.ua/v-ukrayini-vzhe-sformovano-899-otg-gennadij-zubko/
 • https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2723992-kabmin-virisiv-skorotiti-50-pracivnikiv-rda.html

Результат

Протягом 2016-2019 років уряд забезпечував продовження формування адміністративно-територіальних одиниць базового рівня – громад, зокрема шляхом затвердження перспективних планів формування територій громад, було розпочато добровільне приєднання громад до міст обласного значення. Станом на травень 2019 року було сформовано 899 ОТГ. Відповідно до урядового плану, в Україні мають сформувати 1311 ОТГ.

З метою оптимізації структури місцевих державних адміністрацій з усуненням дублювання функцій у червні 2019 року Кабінет міністрів ухвалив постанову про скорочення працівників райдержадміністрацій з 1 січня 2020 року на 50%.

Також місцеві бюджети у 2019 році отримають більше власних доходів за рахунок зростання податкових платежів. Фінансові ресурси місцевих бюджетів формують власні доходи (податки і збори, неподаткові надходження, відрахування від деяких загальнодержавних податків і зборів) і трансферти, передані місцевим бюджетам з Державного бюджету України (дотації, субвенції). Передбачено, що у 2019 року вага власних доходів у структурі фінансових ресурсів місцевих бюджетів зросте до 49% (проти 45.5% 2018 р.), а от у структурі Зведеного бюджету України залишиться без змін. Власні доходи місцевих громад зростуть також за рахунок низки податкових новацій: ПДФО від надання фізособами земельних ділянок в оренду до місцевого бюджету за місцезнаходженням об’єктів оренди. В ідеалі така новація мала б спонукати органи місцевого самоврядування підвищити прозорість оренди земель у громадах; 5% рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до місцевого бюджету за місцем їх видобутку.

В цілому уряд виконував статтю 143 Конституції України та фінансував органи місцевого самоврядування, щоб вони здійснювали делеговані повноваження, у необхідному для цього обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України та шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків.

31 січня 2018 року уряд ухвалив розпорядження №60-р щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, що дозволяє провести земельну децентралізацію, не вдаючись до змін у законодавстві. Держгеокадастр розпочав процес передачі земель з 1 лютого 2018 року. Протягом 2018 року у комунальну власність 650 ОТГ було передано до 1,5 млн га землі. Станом на червень 2019 року процес передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ продовжується. Протягом 2019 року уряд планує передати державні сільгоспземлі у комунальну власність 141 ОТГ, які утворилися протягом 2018 року.

Станом на червень уряд забезпечує розвиток системи центрів надання адміністративних послуг та передачу з центру на місця повноважень щодо надання адміністративних послуг. В Україні вже функціонує 787 центрів надання адміністративних послуг, а саме: 334 – створено органами місцевого самоврядування, з яких 132 центри в об’єднаних територіальних громадах. Перелік послуг, які можуть надаватися на місцях, постійно розширюється.

Враховуючи те, що уряд забезпечував продовження реформи децентралізації влади, тому програмному зобов'язанню присвоєно статус «виконано».