У містах росії ведуться масові облави на чоловіків з метою примусити їх підписати контракт з міноборони рф та відправити на фронт. Найбільше повідомлень про примусову «бусифікацію» надходить із Пензенської області рф, проте географія цих процесів значно ширша. Це свідчить, що у росії дедалі активніше переходять до примусових методів мобілізації.
У російській Пензі пройшли масові облави на чоловіків, які не стали на військовий облік. Перші такі повідомлення почали надходити ще минулого тижня. Поліція, ОМОН та співробітники військкоматів зупиняють транспорт, влаштовують засідки на дорогах та проводять поквартирні обходи. Окрім Пензи, такі заходи ведуться у райцентрах Пензенської області – Кузнецьку, Сердобську та Кам'янці.
Чоловіків відвозять до військкомату, зокрема на вулицю Складську, 19, у Пензі, де їх змушують підписувати контракти з міністерством оборони рф. Місцеві жителі повідомляють, що людей забирають без розбору – з особистих авто, під час походів у магазин чи з роботи, а самотніх перехожих жорстко пакують у мікроавтобуси.
Військкомат на Складській у Пензі має вкрай погану репутацію. Там, аби схилити «бусифікованих» чоловіків до підписання контракту з міноборони рф, використовуються всі методи – аж до фізичного насильства. За даними російського правозахисного проєкту «Идите лесом», який дає поради, як уникнути примусової мобілізації, повістки роздають співробітники ДАІ та ВАІ (військова автоінспекція), які патрулюють вулиці. Причому місцеве керівництво МВС заперечило участь поліції у подібних заходах. Водночас пензенська поліція застерегла місцевих мешканців від фільмування випадків «бусифікації».
Ця заборона пояснюється тим, що у мережі з’явилася велика кількість яскравих відео, де жінки намагаються перекрити дорогу бусикам, у яких сидять захоплені чоловіки. «Вірусним» стало відео, на якому чоловік без ніг (він втратив їх на російсько-українській війні) кидається на поліціянтів та обкладає їх відбірною лайкою, сварячи за те, що вони «пакують» людей на війну.
За даними проєкту «Идите лесом», з четверга, 18 червня, до понеділка, 22 червня, до них надійшло 1913 звернень з Пензи, Кузнецька, Сердобська та Кам'янки про масові облави на чоловіків. Ці заходи викликали паніку у Пензі. Люди намагаються не виходити на вулиці, створюють телеграм-канали, де попереджають про місця проведення облав. Один з таких каналів отримав назву «Новости происходящего» та був заблокований 23 червня.
Військовий комісар Пензенської області підтвердив проведення подібних заходів, але зазначив, що вони мають «регулярний» характер та спрямовані на розшук тих, хто ухиляється від призову і постановки на військовий облік. Пояснення вкрай сумнівне, адже нічого подібного, принаймні у таких жорстких формах, раніше не відбувалося.
Швидше за все, область отримала відповідну федеральну квоту на поповнення людського ресурсу для російської армії, яка несе втрати в Україні. А оскільки добровольців, які б за власним бажанням підписали контракт навіть за великі виплати, уже не знайшлося, у Пензенській області вирішили вдатися до кардинальних методів.
За даними Генштабу ЗСУ, російські втрати в Україні нерідко перевищують 1000 осіб на добу. Російський конвеєр смерті має працювати постійно, проте добровольців уже не вистачає, аби закривати потреби російської армії у людях. Тому географія прихованої примусової мобілізації не обмежується Пензенською областю.
ОМОН та поліція вираховують чоловіків, які мають заборгованості за кредитами, аліментами чи мікрозаймами. Їх ловлять на вулицях, вручають постанови про борги та ставлять перед ультиматумом: або підписання контракту і відправка на війну в Україну (зі списанням боргу), або кримінальна відповідальність. Зафіксовані випадки побиття та погроз розправою над родинами у разі відмови.
Тиск на людей може здійснюватися у разі вчинення ними навіть дрібного правопорушення – такі випадки мали місце в Бурятії. Крім того, широко відомою є практика вербування на війну студентів, особливо тих, хто має академічну неуспішність. Така практика поширена у вишах по всій території рф, у тому числі в Москві та Санкт-Петербурзі. Студентам пропонують добровільно долучитися до російських військ безпілотних систем, обіцяючи однорічний контракт, закриття академічних боргів, високі виплати та можливість безпечної служби подалі від переднього краю. У реальності контракт може виявитися безстроковим, а молоду людину можуть відправити до штурмових підрозділів.
Усі ці факти свідчать про посилення прихованої мобілізації у різних регіонах росії. Це викликано тим, що попередня модель залучення на війну «контрактників» за допомогою великих виплат почала «ламатися». Навіть за великі гроші знаходиться все менше бажаючих загинути. Але квоти необхідно заповнювати, тому у хід пішли облави та примус.
За даними відкритих джерел, 15–20% від щомісячного поповнення армії (тобто близько 5–7 тис. осіб щомісяця) по всій росії припадає на тих, хто підписав контракт не за власним бажанням. «Пензенський кейс» жорсткої «бусифікації» поки що не настільки поширений у рф.
У більшості регіонів намагаються діяти обережніше. Але продовження війни призведе до подальшого зростання втрат на фронті, зменшення кількості «добровольців» та збільшення масштабів «бусифікації». А це, разом з українськими ударами по російському тилу, які ведуть до паливної кризи та підсилення проблем в економіці, може призвести й до зростання протестних настроїв у росії.
Денис Попович, військовий оглядач, спеціально для «Слово і діло»
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
Візуальна аналітика від редакції «Слово і діло» – у Telegram-каналі Pics&Maps.