Оператор ГТС пропонує «Газпрому» зберігати газ в українських ПХГ

Читать на русском
Газпром може використовувати ПСГ України для зберігання газу, заявив голова Оператора ГТС України Сергій Макогон.

«Газпром» може використовувати ПСГ України для зберігання газу.

Про це в інтерв'ю РБК заявив голова Оператора ГТС України Сергій Макогон.

За його словами цього року в них можна додатково закачати до 10 мільярдів кубометрів.

«Потрібно просто підписати стандартний договір зберігання, а тарифи у нас встановлює незалежний регулятор, і вони єдині для всіх замовників (близько 10 доларів за цикл зберігання 1 тис. кубометрів). Українські ПСГ в 3-5 разів дешевші за європейські, тому попит і економічна доцільність є», - зазначив Макогон.

Він пояснив доцільність для «Газпрому» використовувати ПСГ України.

«Уже зараз компанія не повністю використовує орендовані потужності із транзиту - з 178 млн куб. м на добу використовується тільки в середньому 150 млн куб. м. Тобто 28 млн куб. м на добу оплачується, але не використовується. Тому є сенс розглянути доцільність використовувати всю оплачену потужність для ввезення газу в Україну, частину обсягу можна віддавати на транзит, а залишок завозити на зберігання. Взимку, коли попит в ЄС зросте, можна буде підняти газ з ПСГ і відправити в ЄС», - додав Макогон.

На його думку, ситуація може ускладнитися, коли будуть заповнені європейські сховища.

«Тоді Газпрому потрібно буде ще більш значно знижувати транзит, але при цьому оплачувати його в повному обсязі. Тому тимчасове зберігання в Україні могло б стати взаємовигідним рішенням. Ми відкриті до переговорів», - наголосив він.

Також Макогон розповів, що Україна готується до «нульового транзиту», плануючи повністю оновити газотранспортну систему за п'ять років.

«Після запуску першої нитки Турецького потоку українська ГТС вже втратила 15 млрд куб. м за рік транзиту, який раніше йшов через Україну в Туреччину, Болгарію і Грецію. Зараз південним напрямком ми транспортуємо газ тільки для Румунії та Молдови. Після запуску другої нитки Турецького потоку і закінчення будівництва газопроводу Болгарія - Сербія - Угорщина ми очікуємо втрату ще 15 млрд куб. м. А завершення будівництва «Північного потоку-2» призведе до втрати решти 50 млрд куб. м», - сказав він.

Макогон зазначив, що не бачить причин для «Газпрому» продовжувати транзит газу через Україну після 2025 року. При цьому, за його словами, Україна готова до сценарію «нульового» транзиту і в цьому випадку переорієнтує потужності труби тільки на внутрішнє транспортування, щоб безкоштовно підтримувати ГТС в робочому стані. «Але ми готові до сценарію «нульового транзиту», і за п'ять років повністю оновимо нашу ГТС під цей сценарій», - зауважив Макогон.

Нагадаємо, Україна завершила опалювальний сезон із рекордним за 30 років запасом газу.

Також повідомлялося, що НАК «Нафтогаз» тимчасово призупинив імпорт газу через рекордно високі запаси в сховищах.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA

Найкращі інфографіки від аналітиків «Слово і діло» щодня без зайвого тексту – у телеграм-каналі Pics&Maps


Підписуйтесь на наш аккаунт в Telegram, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Поділитися:
Загрузка...