Оборудка на мільйони: частина друга. Хто стоїть за махінаціями в недобудованих столичних ЖК

Читать на русском

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Проект ЖК Rich House в Голосіївському районі Києва

У першій частині розслідування «Слово і Діло» розповіло про те, що кошти інвесторів ЖК «Шевченківський квартал» частково використовуються для будівництва іншого житлового комплексу – елітної новобудови в центрі столиці ЖК Rich House. Частина грошей просто розкрадається – мільйони гривень невеличкими сумами (по 20-50 тисяч гривень на день) виводять із рахунків замовника будівництва ТОВ «Юстіс-Груп» через банкомати. Так, із травня 2017 року до грудня 2018 року з рахунку ТОВ «Юстіс-Груп» із банкомата зняли понад 3 мільйони 417 тисяч гривень готівки. В продовження теми незаконних оборудок на нерухомості залишилося відповісти на запитання: хто саме наживається в цій схемі?

Золоті інвестори

У ЖК Rich House кожен інвестор зараз – на вагу золота. Адже дві третини квартир житлового комплексу все ще чекають на своїх покупців. Будівництво комплексу розпочалося в жовтні 2016-го, й, згідно з даними про рух коштів замовника будівництва ТОВ «Юстіс-Груп», до грудня 2018-го в ЖК Rich House вклали гроші лише 20 інвесторів.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Проект ЖК Rich House в Голосіївському районі КиєваЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Згідно з банківськими виписками замовника будівництва ТОВ «Юстіс-Груп», з травня до грудня 2018 року жодного нового інвестора в ЖК Rich House не з’явилося.

Потенційні покупці, вочевидь, помітили, що дата здачі об’єкту в експлуатацію постійно відкладається, тож вкладати мільйони гривень у сумнівний об’єкт досить ризиковано. У цьому переконалися й ми: під час спілкування з менеджерами відділу продажів нам усно анонсували завершення будівництва в червні 2019 року, але лише через місяць на офіційному сайті комплексу з’явилася інша дата – другий квартал 2020 року.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Скріншот сайту ЖК Rich House, зроблений у лютому 2019 рокуЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Станом на грудень 2018 року близько 6,5 мільйонів гривень у майнові права на квартири вклали ТОВ «Картель Буд» та ТОВ «ВКФ «Фарби України» – компанії, які зараз будують скандально відомий довгобуд у центрі Києва – ЖК «Шевченківський квартал».

Одну квартиру в ЖК Rich House ризикнув придбати Владислав Бондаренко, син керівника ТОВ «Столична Перспектива Плюс» – підрядника цього житлового комплексу.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Інвестори ЖК Rich House, наближені до народного депутата Валерія Дубіля та компаній, які будували ЖК «Шевченківський квартал»Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Ще 14 квартир придбали родичі та підлеглі народного депутата Валерія Дубіля, якого нещодавно призначили заступником голови партії «Батьківщина». Пан Дубіль не захотів коментувати участь своїх родичів у цьому будівництві й проігнорував наші запитання, поставлені йому письмово.

Родичі Валерія Дубіля також відмовилися коментувати походження коштів, за які вони придбали дорогі квадратні метри в ЖК Rich House. «Слово і Діло» готове надати їм можливість відповісти на це запитання навіть після виходу публікації.

Можливо, причиною небажання спілкуватися зі ЗМІ на тему фінансів є те, що зараз Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідує кримінальну справу проти Дубіля. Депутата підозрюють у вчиненні шахрайських дій, незаконному заволодінні майном підприємств (рейдерство), декларуванні недостовірної інформації та незаконному збагаченні.

Та під час нашого розслідування з’ясувалося, що Валерій Дубіль і сам причетний до будівництва ЖК Rich House. Окрім того, що його родичі одночасно вирішили придбати собі нерухомість вартістю в мільйони гривень, на цю думку наштовхують і інші не менш цікаві факти. Один із таких фактів – місце, де власник землі та замовник будівництва підписували договір про співпрацю.

«Інвестиційний договір із ТОВ «Юстіс-Груп» я підписувала в присутності Олега Репи в офісі народного депутата Валерія Дубіля», – розповіла «Слову і Ділу» Ірина Матвієнко, директор ТОВ «999», яка є власником земельної ділянки, на якій будується ЖК Rich House.

Нагадаємо, Олег Репа та підконтрольні йому компанії причетні і до будівництва ЖК «Шевченківський квартал», і до будівництва ЖК Rich House.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Таблиця зв’язків Олега Репи з будівництвом ЖК «Шевченківський квартал» та ЖК Rich HouseЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Отримавши ці дві зачіпки, ми почали аналізувати фінансові документи забудовника далі.

Реклама «Батьківщини»

Проаналізувавши рух коштів на рахунках ТОВ «Юстіс-Груп» – замовника будівництва ЖК Rich House – «Слово і Діло» виявило цілу низку платежів на користь рекламної агенції «ОСА». Ця компанія протягом 2017-2018 років отримала понад 1 мільйон 100 тисяч гривень «за розміщення реклами на зовнішньому носії».

Враховуючи ціни на рекламних бордах у Києві (3500-6000 гривень на місяць), такої суми вистачило б на те, щоб на кожній вулиці міста майоріла реклама житлового комплексу Rich House. Але навали рекламних зображень елітного ЖК ані в 2017-му, ані в 2018-му роках не спостерігалося.

Що ж тоді рекламувала рекламна агенція «ОСА»? Позаяк заступник голови партії «Батьківщина» Валерій Дубіль та його родичі активно інвестують кошти в цей житловий комплекс, ми під виглядом потенційних клієнтів поцікавилися в дирекції РА «ОСА», чи займається вона рекламою партії «Батьківщина».

«Так, розміщували. І на президентські (вибори – ред.) нещодавно також», – прокоментувала Наталя Сирота, директор із розвитку РА «ОСА». – У вас запит по Києву? Я можу запропонувати наші борди під «Батьківщину» по Києву. Реклама й зараз розміщується, але не напряму, а через агентства».

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Фрагмент електронної переписки із директором по розвитку РА «ОСА» Наталією СиротоюЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Слова Наталі Сироти ми зафіксували під час нашої електронної переписки за тиждень до виходу першої частини публікації про фінансові махінації під час будівництва ЖК «Шевченківський квартал» та ЖК Rich House.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Понад 600 тисяч гривень РА «ОСА» отримала у червні-липні 2018 рокуЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Але через кілька днів після виходу цієї публікації представниця рекламного агентства написала нам про те, що заперечує співпрацю з «Батьківщиною»: «Я уточнила в менеджерів, «Батьківщина» не розміщується в нас». Нікому не хочеться «світитися» в скандальних темах.

І журналісти, і правоохоронці вже давно виявили схему, коли партія «Батьківщина» використовує підставних осіб, щоб ті зараховували «благодійні внески» на користь політичної сили. Це робиться для того, щоб приховати реальне походження коштів.

Цілком імовірно, що кошти на рекламу «Батьківщини» заходили на офіційні рахунки партії також під виглядом благодійних внесків. Так чи інакше, зараз цим питанням займаються правоохоронці.

Генеральна прокуратура України уже навіть порушила кримінальне провадження за статтею 366 ККУ за фактом імовірного внесення партією «Батьківщина» до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Схоже на те, що Валерій Дубіль використав кошти інвесторів і на благо рідної партії – скерувавши їх на зовнішню рекламу «Батьківщини».

Адвокат Дубіля

Ще один доказ причетності Валерія Дубіля до будівельних махінацій на ЖК Rich House ми знайшли під час візиту на земельну ділянку, яку захопив замовник будівництва – компанія ТОВ «Юстіс-Груп». Ділянка площею 6 соток розташована на провулку Стратегічному, 23 – поруч із місцем будівництва житлового комплексу Rich House.

Фірма обнесла захоплену землю парканом і збудувала тут офіс із продажу Rich House та приміщень, в яких живуть будівельники.

Забудовник намагається приховати конфліктну ситуацію від потенційних покупців. У відділі продажу ЖК Rich House переконують, що жодних претензій до них немає. А, отже, хвилюватися нічого:

Ніякого рейдерства і ніяких тітушок там немає! Там лише наш охоронець.

А земельна ділянка, яку він охороняє, ваша?

Звичайно! А як же інакше?

Втім, наблизившись до захопленої ділянки, ми побачили, що за територією стежить охоронець із собакою та кілька «активістів», які ззовні стежать за тим, щоб на земельну ділянку ніхто не зайшов.

Щойно наблизившись до воріт під виглядом потенційного інвестора, «активісти» оточили мене й засипали запитаннями:

Хто ви така? – питає хлопець, якому на вигляд років тридцять.

Я – потенційний інвестор. А ви хто?

Небайдужі громадяни, – додав інший чоловік, увімкнувши відеокамеру на мобільному телефоні.

А що ви тут робите? – цікавлюся я.

Гуляємо, – регочуть хлопці, а потім голосно звертаються до охоронця, тицяючи на мене пальцем: «Її не пускати!».

Виявляється, власники земельної ділянки вже звернулися до поліції й подали до суду на рейдерів, які нахабно захопили шість соток землі в самому центрі Києва. За ст. 356 ККУ (самоуправство) внесені відомості до ЄРДР.

«О 7 вечора через паркан перелізли 5 чоловіків. Вони відрили ворота й зайшли ще десятеро. Тоді на території був один охоронець. Він викликав поліцію, яка їхала дві години. Переконавшись, що бійки немає, поїхали геть. Невідомі показали договір на охорону вагончика від фірми «Юстіс-Груп», – розповідає представник власника земельної ділянки.

29 січня «броньована група» поліції в бронежилетах та з автоматами на виклик приїхала, але не вигнала загарбників із території захопленої ними земельної ділянки.

Я нічого не буду пояснювати! З вами буде говорити юрист! – тоді заявив поліцейським невідомий чоловік у синій формі з надписом «охорона» й відмовився пред’являти будь-які документи.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Охоронець ТОВ «Юстіс-Груп» на захопленій ділянціЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Натомість приїхала слідчо-оперативна група поліції та адвокат ТОВ «Юстіс-Груп» Олена Мамедова.

Наскільки мені відомо, охорона намагається охороняти об’єкт, який був наданий для ТОВ «Юстіс-Груп» для будівництва, – заявила Мамедова. – Нехай суд встановлює, чи на законних підставах була передана ця земельна ділянка ТОВ «Юстіс-Груп».

За дивним збігом обставин Олена Мамедова також є адвокатом народного депутата Валерія Дубіля.

Довгобуд ЖК Шевченківський квартал у Києві використовують для фінансування партії Батьківщини. Читайте в розслідуванні Любові Величко, хто за цим стоїть.
Олена Мамедова одночасно надає адвокатські послуги і ТОВ «Юстіс-Груп», і Валерію ДубілюЗображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

Що ж ми маємо в сухому підсумку:

  1. Договір про будівництво ЖК Rich House був підписаний в офісі Валерія Дубіля;

  2. Інтереси Валерія Дубіля та замовника будівництва ЖК Rich House представляє одна й та ж особа – Олена Мамедова;

  3. Родичі заступника голови партії «Батьківщина» Валерія Дубіля вже вклали майже 18 мільйонів гривень у квадратні метри ЖК Rich House. Походження цих коштів невідоме;

  4. Частина коштів із рахунків замовника будівництва ЖК Rich House виводиться в готівку;

  5. ГПУ розслідує факти внесення коштів на рахунки партії «Батьківщина» підставними особами;

  6. Рекламне агентство «ОСА» отримує від замовника будівництва ЖК Rich House понад мільйон гривень на розміщення білбордів, але натомість рекламує не ЖК, а партію «Батьківщина».

«Слово і Діло» стежитиме за розвитком подій у цій справі. Але в ситуації інвесторів ЖК «Шевченківський квартал», звідки виводяться кошти на будівництво ЖК Rich House, цікавить лише одне питання:

Повернути гроші – реально?

Вклавши гроші в довгобуд, інвестори по-різному намагаються відвоювати свої права та вкладені кошти. Але ймовірнність виграти спір у суді в українських реаліях близька до нуля. Усні обіцянки менеджерів із продажу не є доказом для правоохоронців. І представники забудовника користуються цим, розповідаючи потенційним покупцям житла казки про те, як швидко, якісно та надійно співпрацювати саме з ними.

«Судовий захист інвестора можливий якщо обіцянки менеджера підкріплені відповідними пунктами в договорі. Тоді, по-перше, при прийомці об’єкта (квартири) за актом приймання-передачі в інвестора є можливість відмовитися від приймання із зазначенням причин, складанням дефектного акту тощо. Зазвичай, у договорах прописується порядок усунення недоробок забудовником протягом тижня – 10 днів», – пояснює експерт із нерухомості Іван Калінін.

Судова практика показує, що є лише поодинокі приклади, коли позивачам вдається отримати рішення суду про визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництва. Але продати такий об’єкт, особливо якщо він зведений із порушенням ДБН, практично неможливо.

Щоб вплинути на забудовника, постраждалі інвестори розповідають про свої проблеми на профільних інтернет-форумах. Але це діє, якщо будкомпанія дорожить своєю репутацією й будує наступні об’єкти.

Але слід бути уважним – судова практика вже має приклади, коли забудовники намагаються покласти збитки на активістів. Так, наприклад, забудовник гігантського ЖК «Кришталеві джерела» (що розташований у Києві навпроти парку «Феофанія») подав на активістів до суду за те, що вони під час акції протесту проти забудови біля офісу продажу забудовника поширили недостовірну інформацію про ЖК.

Крім суду, київські інвестори можуть поскаржитися до Головного київського міського управління в справах захисту прав споживачів. Цей державний орган має право в примусовому порядку змусити забудовника припинити порушувати права споживачів – наразі йдеться про інвесторів будівництва.

Якщо ж забудовник узагалі заморозив будівництво, то він або аферист, або відсутні кошти для будівництва. В обох випадках повернути кошти буде дуже складно.

Інвестор має отримати рішення суду про повернення сплачених коштів, і після того, як воно набуде чинності, пред’являти його до виконання. Та зазвичай до цього часу коштів на рахунку забудовника вже немає. І інвестор залишається з недобудовою сам на сам.

У таких випадках ошукані інвестори можуть сподіватися на добудову будівлі іншим замовником за участю місцевої влади. Проект має шанс на життя, якщо новий забудовник зможе отримати прибуток за рахунок збільшення площі забудови або зведення ще одного будинку на земельній ділянці.

Наприклад, Київське інвестиційне агентство виступає замовником декількох об’єктів, квартири в яких призначені, в тому числі для постраждалих від діяльності ГІБК «Еліта-Центр».

Якщо ЖК «Шевченківський квартал» та ЖК Rich House таки не добудують, уже зовсім скоро можемо чекати нових акцій протесту під стінами Київради.

Нагадаємо, в першій частині розслідування про те, куди йдуть кошти інвесторів ЖК «Шевченківський квартал», журналістка Любов Величко з’ясувала, що частина коштів інвесторів ЖК «Шевченківський квартал» витрачається на будівництво ЖК Rich House, що відповідно до ст. 190 Кримінального кодексу України, є шахрайством.

Любов Величко, спеціально для «Слова і Діла»

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...