Міфи медреформи. Прості люди вже відчули позитивні результати роботи команди Супрун

Читать на русском
Валерій Дубіль

Продовжуємо розвінчувати міфи медичної реформи. Минулого разу розбиралися, чому медицина не стане доступнішою, хоча кожен обирає лікаря, якому довіряє. Сьогодні поговоримо про міф про те, що прості люди вже відчули позитивні результати роботи команди Уляни Супрун.

З приходом уряду Гройсмана й до керівництва МОЗ «реформаторської команди» Супрун жителі нашої країни стали значно більше платити за охорону здоров'я з власної кишені. При цьому український бюджет витрачає на медицину дедалі менші суми.

Офіційні дані про витрати українців на охорону здоров'я можна подивитися на сайті Держстату. Їх враховують при веденні Національних рахунків.

У 2017 році з власних кишень українці заплатили за медичні послуги та ліки понад 109,1 млрд грн. Це на 46% більше, ніж за уряду Яценюка в 2015 році (74,7 млрд грн).

Після старту медичної реформи Супрун українці стали більше платити за медицину зі своєї кишені. Про це – в матеріалі народного депутата Валерія Дубіля.

Через безглузде управління «реформаторів» людям доводиться за власні гроші купувати дорогі ліки, які мають бути безкоштовними, але їх держава по 20 місяців не може отримати від міжнародних організацій. Люди змушені платити за аналізи в приватних лабораторіях через те, що в лікарнях немає необхідних витратних матеріалів та реагентів.

Зростання на 46% витрат домогосподарств на охорону здоров'я за два роки не пов'язане з девальвацією гривні і загальним зростанням цін в Україні. Адже темп зростання витрат на медицину майже вдвічі швидший. Інфляція в 2016 та 2017 роках була 12,4 і 13,7% відповідно, а гривня девальвувала за два роки на 23%.

На скільки ж більше ми почали витрачати на медицину з власної кишені в 2017 році? У 2016 році домогосподарства витратили на охорону здоров'я 87,1 млрд власних коштів. Виходить, що після приходу до МОЗ команди Супрун ми стали платити за своє лікування на чверть більше (нагадаємо, в 2017 році ця цифра дорівнювала 109,1 млрд грн). І це при тому, що інфляція була лише 13,7%, а девальвація гривні лише 11,5%. Навіть при порівнянні з постійним цінами 2010 року (тобто прибираючи фактор інфляції і девальвації гривні) за один рік особисті платежі за лікування кожного з нас збільшилися на 17%. У такий же спосіб порівнюємо 2016 і 2015 роки (також в цінах 2010 року) й бачимо, що тоді особисті витрати на лікування склали тільки 4,6%.

А що в цей час робить держава? Скорочує свою частку в загальному фінансуванні системи охорони здоров’я! І якщо ще навесні-влітку 2016 року при обговоренні Концепції реформування охорони здоров'я експерти говорили про те, що в Україні кошти державного бюджету в фінансуванні охорони здоров'я становлять 57%, а особисті кошти громадян – 40%, то в 2017-му пропорція діаметрально інша. Лише 40% витрат покриває держава, а 60% оплачують самі пацієнти.

Хочете обговорити цю новину? Долучайтеся до телеграм-чату CHORNA RADA


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...