Міфи медреформи. Реформа знищить корупцію

Читать на русском
Валерій Дубіль

Продовжую спростовувати міфи медреформи. Ми вже розібрались, чому на реформу не вистачить грошей. Сьогодні розглянемо міф про те, що реформа знищить корупцію, ліквідує неформальні платежі в лікарнях та зможе легалізувати й впорядкувати пряму оплату медичних послуг пацієнтами.

Якщо поділити весь бюджет лікарень 2017 року, то 60% (109,1 млрд грн) складають прямі платежі українців («благодійні внески»), тоді як держава на це витратила тільки 68,3 млрд грн бюджетних коштів (дані згідно з аналізом Національних рахунків).

Реформа знищить корупцію та позбавить пацієнтів необхідності платити благодійні внески та хабарі лікарям. Чому все це не більше ніж міф – у матеріалі народного депутата Валерія Дубіля

За останні роки частка прямих платежів у загальному фінансуванні охорони здоров'я збільшується, значно зростає й обсяг цих платежів. З 2014 до 2017 року витрати на охорону здоров'я домогосподарств збільшилися майже вдвічі (з 54,9 до 109,1 млрд грн).

При цьому ВООЗ вважає що, якщо частка прямих платежів пацієнтів в загальному обсязі фінансування системи охорони здоров'я перевищує 40%, то можна говорити і про критичну неефективність її функціонування, і про катастрофічний рівень фінансового навантаження від медичних платежів на людей.

Оптимальною вважається частка прямих платежів 10-20% (Іспанія – 15%, Швеція 8,6%, Німеччина – 6,9%), верхня допустима межа – 30% (Польща).

Так, реформа системи фінансування охорони здоров'я в Україні повинна забезпечити необхідний обсяг фінансування системи надання медичних послуг і одночасно знизити рівень прямих платежів пацієнтів до 15-20%. Частка солідарних джерел фінансування повинна перевищувати 80%.

Ухвалений «реформаторський» закон № 2168-19 («Про Державні фінансові гарантії») визначає тільки одне джерело фінансування програми фінансових гарантій (але оскільки в неї входять всі основні рівні медичної допомоги, то значить і всієї системи медичного обслуговування населення) – кошти державного бюджету. Регулювання прямих платежів пацієнта за надані медичні послуги виведено за рамки цього закону. Він їх не регламентує, не легалізує і не регулює.

Маємо заморожену ситуацію – при дефіциті бюджетного фінансування пацієнт буде змушений і далі безпосередньо оплачувати медичні послуги через систему неформальних платежів («поборів у лікарнях»).


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...
Загрузка...