Міфи медреформи. Навантаження на лікаря буде таким же, як і в Європі

Читать на русском
Валерій Дубіль

Третій міф «медреформи», яку впроваджує МОЗ, про навантаження на лікаря. Один із найпоширеніших слоганів: Україна – це європейська держава, тому медицина має бути такого ж рівня. І це в тому числі стосується лікарів загальної практики – МОЗ обіцяє, що навантаження на них буде таким же, як в Європі. Спростовую цю обіцянку влади.

Країни з вільним «прикріпленням» пацієнта до лікаря розраховують оптимальну кількість пацієнтів на одного лікаря за двома критеріями: забезпечити якісну меддопомогу і економічну рентабельність практики. Замаленька кількість пацієнтів не дасть економічну рентабельність медзакладу. А завелика кількість пацієнтів не дозволить лікарю надати якісну меддопомогу або ж вона просто стане недоступною.

Медицина, як в Європі? Чому б і ні. Але МОЗ дещо лукавить, коли говорить, що навантаження на лікаря загальної практики в Україні буде таким же, як і в Європі. Про це – в матеріалі народного депутата Валерія Дубіля.

Так, механізм оплати праці із застосуванням капітаційної ставки вдало використовують такі країни, як Німеччина (2000 пацієнтів на людину) Нідерланди, Гонконг (2300), Сінгапур, Швеція (2400), США (в середньому – 2000). Та в них є низка факторів, які здатні забезпечити доступну медицину за великої кількості пацієнтів – висока щільність населення й розвинена транспортна мережа, повноцінна система охорони здоров'я на всіх рівнях.

В інших країнах Європи на одного лікаря припадає набагато менше пацієнтів: Бельгія – 725, Іспанія – 975, Франція – 1120. І все ж це країни з розвиненою охороною здоров'я та системою надання первинної медичної допомоги.

Навіть у країнах, де реформа первинки лише розпочалася, сфера обслуговування одного лікаря набагато нижча, аніж ухвалена МОЗ: у Білорусі середнє навантаження на лікаря загальної практики становить 1246 осіб, у Болгарії – 1472 особи на одного сімейного лікаря.

В Україні, згідно з розрахунками, лікар обслуговуватиме понад 4 тис. пацієнтів (Дивіться міф №1). У результаті медицина не стане доступною.

Зараз в Україні діють значно менші норми навантаження на лікарів первинної ланки. Так, постанова КМУ №977 у редакції від 15.04.2014 року передбачала значно нижчий рівень навантаження на сімейного лікаря, який, до речі, повністю корелюється з цими показниками в більшості європейських країн. Так, норма навантаження медичного персоналу, який надає первинну медичну допомогу, становить: для лікаря загальної практики – сімейного лікаря – 1500 осіб у міській місцевості, 1200 осіб – у сільській місцевості й лише 800 осіб для гірських районів. Згідно з дослідженням міжнародної аудиторської компанії Делойт, у 2017 році в середньому один лікар загальної практики в Україні обслуговував 1351 пацієнта. Це набагато менше, ніж 1800-2000 осіб (причому незалежно від того, в якій місцевості та з якою щільністю населення працюватиме лікар), передбачених новими документами МОЗ.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...
Загрузка...