Міфи медреформи. Чи зможе кожен українець обрати собі сімейного лікаря

Читать на русском
Валерій Дубіль

Медична «реформа» стосуватиметься кожного українця, незважаючи на те, хочете ви цього чи ні. Зараз розпочався її перший етап на первинній ланці, коли ми маємо обрати собі сімейних лікарів, терапевтів чи педіатрів. Від сімейного лікаря залежатиме, чи потрапите ви на консультацію до таких вузьких спеціалістів, як отоларинголог, невропатолог, кардіолог, онколог тощо. Без направлення терапевта неможливо буде отримати безкоштовні ліки чи аналізи. Зрештою, саме сімейний лікар, мав би позбавити нас багатьох бюрократичних процедур у поліклініках, які так лякають більшість із нас. Але чи зможе кожен обрати собі того ідеального лікаря, про якого нам розповідають чиновники МОЗу, та чи вистачить лікарів на всіх?

Перші результати медреформи українці невдовзі відчують на собі, обравши собі сімейного лікаря. В МОЗ запевняють, що лікарів вистачить на всіх. Чи справді це так, аналізує народний депутат Валерій Дубіль.

Згідно з новими підзаконними актами МОЗ, лікар загальної практики обслуговуватиме 1,8 тис. пацієнтів, терапевт – 2 тис. пацієнтів, педіатр – 900 пацієнтів. Для того, щоб забезпечити необхідну доступність первинної медичної допомоги в Україні, потрібно 22-24 тисячі лікарів на первинній ланці (згідно з нормативами, які діяли до «реформи» - 28 тис.: 17,2 – у місті і 10,8 – у сільській місцевості. Згідно з новими, які набули чинності першого липня 2018 року – 22-24 тисячі, залежно від того, скільки дітей будуть обслуговувати сімейні лікарі, а скільки педіатри).

На початок 2017 року в Україні працювало близько 14 тис. сімейних лікарів і ще 2 тис. педіатрів. З них близько 35% – люди пенсійного віку, і ще 10% в найближчий час мали вийти на пенсію. Це дані Української медичної експертної спільноти. У 2017 році спеціалізацію лікаря загальної практики отримало менше 500 людей.

Отже, у нас не вистачає 6 тисяч лікарів, якщо враховувати лікарів пенсійного віку, і 13,2 тис – якщо не враховувати. 60% лікарів не вистачає!

Якщо взяти до уваги рекомендоване МОЗом навантаження на педіатрів, а також кількість дітей в Україні (7,6 млн), то дефіцит лікарів ще збільшиться. У країні працюватиме трохи більше ніж 2 тис. педіатрів (з них – 47% пенсійного і передпенсійного віку). А для забезпечення нормативу їх має бути 8,4 тис. Тобто, дефіцит становить 7,3 тис.! У нас же є тільки 13% від потреби. І тому реальне навантаження на одного педіатра (навіть враховуючи лікарів пенсійного віку) буде 3,8 тис. дітей, а не 900, як на це «розраховує» МОЗ.

У Раді зареєстрували постанову про звільнення Супрун та ЛінчевськогоУ парламенті зареєстрована постанова про звільнення в. о. міністра охорони здоров‘я України Уляни Супрун та її заступника Олександра Лінчевського.

Наказом МОЗа №504, Міністерство дозволило лікарям набирати більшу за рекомендовану кількість пацієнтів. («пункт 5. Обсяг практики може відрізнятися від оптимального залежно від соціально-демографічних, інфраструктурних та інших особливостей території, в межах якої мешкають особи, що належать до відповідної практики»). Так, лікарів вистачить на всіх, проте про доступну медицину мова не йде. Адже один лікар змушений буде обслуговувати 4,4 тис. пацієнтів!

До того, як похід до «сімейника» кожного українця не почне фінансуватися за новою системою (повний перехід на нову систему фінансування – до 2020 року), дефіцит лікарів не буде таким помітним. Адже нині пацієнти безпосередньо звертаються до профільних фахівців у лікарнях, минаючи сімейних лікарів і терапевтів. Та й норми навантаження на лікарів першої ланки, визначені Постановою КМУ № 977 у редакції від 15.04.2014 року, значно нижчі, аніж пропонує МОЗ. Якщо зараз норми обслуговування для лікаря загальної практики – сімейного лікаря, згідно з вищевказаною постановою, – 1500 осіб в міській місцевості, 1200 осіб в сільській місцевості і тільки 800 чоловік для гірських районів, то у нових документах МОЗу вказана норма вже у 1800-2000 чоловік.

Після реалізації реформи у повному обсязі (з 01.01.2020) та зміни правил надання медичної допомоги, пацієнт зможе звертатися до профільного медичного фахівця тільки за направленням сімейного лікаря (в іншому випадку потрібно повністю оплачувати вартість медичних послуг). Крім того сімейний лікар виписує рецепти на безкоштовне отримання ліків (реімбурсації) та ін. Це призведе до того, що обсяг роботи та навантаження у сімейних лікарів значно зросте, і пацієнти фактично вистоюватимуть дві черги: до сімейного лікаря – за направленням і до вузького спеціаліста.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...
Загрузка...