В Угорщині загострюється конфлікт між новим прем'єром та президентом часів Орбана

Президент Угорщини Тамаш Шуйок відхилив вимогу прем'єр-міністра Петера Мадяра про відставку, що поклало початок політичному протистоянню між старими та новими лідерами країни.

Про це пише Bloomberg.

Глава держави заявив, що не має наміру залишати посаду, посилаючись на свої конституційні обов’язки та необхідність дотримання національних і європейських правових норм. За його словами, президентська посада передбачає роль гаранта балансу влади та контролю за діями уряду.

Мадяр, чия партія здобула конституційну більшість у парламенті, вимагав від Шуйока піти у відставку до опівночі неділі 31 травня. У разі відмови він заявив про готовність швидко змінити політичну систему та усунути посадовців, пов’язаних із попередньою владою.

Президент у відеозверненні наголосив, що готовий співпрацювати з новим урядом, однак не може добровільно залишити посаду, оскільки це суперечить його конституційній ролі.

Мадяр, своєю чергою, заявив, що попередня президентська адміністрація не реагувала на зловживання владою та корупційні скандали, які накопичувалися роками. Він пообіцяв провести масштабні політичні та конституційні зміни.

Згідно з конституцією Угорщини, виконавча влада зосереджена в руках прем’єра, тоді як президент виконує переважно церемоніальні функції, але може блокувати або повертати закони на повторний розгляд.

Політичне протистояння може призвести до масштабної перебудови державних інституцій, оскільки нова більшість у парламенті має повноваження змінювати конституцію.

Нагадаємо, 9 травня Петер Мадяр офіційно став очільником угорського уряду. На цій посаді він змінив Віктора Орбана, який беззмінно керував країною впродовж 16 років.

Одразу після складання присяги новий прем'єр-міністр зажадав відставки чинного президента Тамаша Шуйока та дав йому час на ухвалення цього рішення до кінця травня.

Тим часом керівна партія «Тиса» внесла до парламенту Угорщини проєкт конституційної поправки про обмеження перебування на посаді прем'єра максимум двома термінами. Цей крок покликаний унеможливити повернення Віктора Орбана до влади.

Водночас у колі республіканців із MAGA-крила США розглядають варіант, за якого експрем’єр Угорщини Віктор Орбан може обійняти посаду в ООН, що забезпечить йому дипломатичний імунітет.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».

Візуальна аналітика від редакції «Слово і діло» – у Telegram-каналі Pics&Maps.

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО