Міфи медреформи. Часу на розробку комплексної стратегії немає – реформувати медицину можна поетапно

Читать на русском
Валерій Дубіль

Минулого разу я пояснював, чому держава не захистить персональні дані пацієнтів у системі e-Health, а відповідальність ляже не на МОЗ, а на звичайних лікарів. Сьогодні поговоримо про черговий міф медреформи – зміни потрібно проводити негайно, тому можна обійтися й без комплексної стратегії реформування медицини.

Окремі рівні медицини пов'язані між собою одним кадровим потенціалом, єдиними джерелами ресурсів, маршрутом пацієнта. Зміна в одному компоненті (наприклад, реформа лише первинки) призведе до розбалансованості всієї системи й недоступності інших видів медичної допомоги.

Не вийде реформувати тільки один рівень медицини, не зачепивши решту. Не вийде реформувати один елемент системи – фінансування, якість медичних послуг, медикаментозне забезпечення. Про це – в матеріалі народного депутата Валерія Дубіля.

Так сталося під час проведення пілотних проектів із реформування охорони здоров'я в Донецькій, Дніпропетровській і Вінницькій областях, а також у Києві в 2011-2013 роках. Тоді, власне, як і зараз, основний акцент поставили на розвитку первинної медичної допомоги: зміни в її функціонуванні та концентрація ресурсів зробили інші рівні медицини недоступними. Потік пацієнтів змінився, а резерви для підтримки цих рівнів не передбачили. Утворилися великі черги (лікарі стали недоступними!), про якість годі й говорити – потрібно було обслуговувати більше людей за менший час.

Приблизно в такий спосіб нині проводять так звану «медреформу» – тільки не в окремих областях, а в усій країні.

Влада обрала свою стратегію – значно збільшити фінансування лише тієї первинної допомоги, яка працюватиме за новим механізмом. Інші рівні «зачекають». До чого це призведе (й уже призводить)?

1. Реальне фінансування спеціалізованої та екстреної допомоги не лише не збільшилося, а навіть зменшилося. Його не вистачає навіть на просте виживання лікарень і поліклінік. Дефіцит – 30-50% від потреби. Чому? Бо збільшення фінансування «первинки» в 2,4 раза провели шляхом перерозподілу наявних фінансів (а не шляхом загального паритетного збільшення фінансування або залучення нових джерел фінансування).

2. Спеціалізована допомога стане недоступною (див. Міф №1).

Велика кількість пацієнтів на одного лікаря первинки (й нестача цих лікарів) призведе до того, що вони будуть перенаправляти їх до вузьких спеціалістів – необґрунтовано, щоб зняти із себе навантаження.

«Сімейник» також не зацікавлений надавати допомогу вдома, й це призведе до зростання викликів невідкладної допомоги. У тих регіонах, в яких немає єдиних диспетчерських і «екстренка» не об'єднана з невідкладною, навантаження збільшиться й на останню. Навіть зараз 30% викликів екстреної меддопомоги складають випадки із хронічними захворюваннями, а у 75% випадків шпиталізація не потрібна, тобто екстрена меддопомога працює не за профілем.

3. Вузькоспеціалізовані лікарі звільняться й підуть працювати на «первинку». Бо заробітні плати зростуть ТІЛЬКИ на первинці (в амбулаторіях ПМСД середня заробітна плата буде 6-10 тис. грн, а в лікарнях 4,5-5 тис. грн). А замінити їх немає ким.

Якщо переходу лікарів – вузькопрофільних фахівців – перешкоджає необхідність проходження перенавчання, то середній та молодший медперсонал активно змінює місце роботи.

Спеціалізована та екстрена (невідкладна як її частина) меддопомога залишаться без ресурсів. Хто надаватиме медичні послуги на вторинному рівні в той час, як навантаження різко зросте через збільшення направлень від первинки? Як покрити кадровий дефіцит при їхньому реформуванні через 2-3 роки?

Саме тому реформа охорони здоров'я не має бути фрагментарною. Не вийде реформувати лише один рівень, не зачепивши решту. Не вийде реформувати один елемент системи – фінансування, якість медичних послуг, медикаментозне забезпечення. Реформа має бути комплексною, й перед її початком необхідно чітко визначити джерела ресурсів для її проведення (політико-соціальні, організаційні, кадрові, фінансові, матеріальні та технологічні).


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...