Міфи медреформи. «Медреформа» повністю відповідає українському законодавству та Конституції

Читать на русском
Валерій Дубіль

Ми вже розібралися, чому реформа медицини не знищить корупцію та не збільшить бюджет системи охорони здоров’я. Сьогодні я спростовую міф про те, що медреформа повністю відповідає українському законодавству та Конституції.

Минулго року ухвалили два реформаторських законопроекти, які змінюють організаційно-правову модель медичного обслуговування населення. Разом із нею змінилися й обов’язки медустанов і лікарів – тепер на вимогу МОЗ безкоштовну меддопомогу вони надаватимуть лише певним пацієнтам, за певним переліком і в певному обсязі. Це прямо суперечить Конституції, яка зобов'язує їх надавати безоплатно будь-яку медичну допомогу в будь-якому обсязі будь-якому пацієнтові!

У Конституції записано, що медичне обслуговування в країні безкоштовне для всіх. Чому ж медична реформа не відповідає Основному закону України – в матеріалі народного депутата Валерія Дубіля.

Що задекларовано в Конституції

Згідно з рішенням Конституційного суду в справі за поданням 53 народних депутатів від 29 травня 2002 року щодо офіційного тлумачення положення ч. 3 ст. 49 Конституції України, «в державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається всім громадянам незалежно від її обсягу й без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги».

За порушення цих конституційних гарантій, а саме за вимогу оплатити медичну допомогу в державному або комунальному лікувальному закладі, встановлена кримінальна відповідальність (ст. 184 КК України).

Як реформаторський законопроект порушує Конституцію

Після ухвалення реформаторських законопроектів первинна допомога надається безкоштовно лише в обсязі, визначеному підзаконними актами МОЗ. Пацієнт обслуговується лише в медичній установі, до якої він приписаний (з якою уклав декларацію), і лише цій установі держава оплачує лікування пацієнта.

Якщо на прийом до вузького спеціаліста пацієнт приходить за направленням від «сімейника», він отримує спеціалізовану допомогу безкоштовно. Якщо ж звертається сам за такою допомогою, то має оплатити її в повному обсязі (остання норма ще не закріплена підзаконними актами і є гіпотетичною : існує у вигляді інформації від офіційних осіб МОЗ).

Обсяг і перелік послуг, які надаватимуть медзаклади за державні гроші (читай – безкоштовно для прикріплених до нього пацієнтів), ОБМЕЖЕНІ.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...