Україна може позбавити «Газпром» контролю над транзитом газу в ЄС – експерт

Читать на русском

Якщо нам вдасться підписати угоду не лише з Угорщиною, але й з іншими країнами, це означатиме, що європейські правила гри працюють і для України.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар, аналізуючи повідомлення про те, що Україна підписала з Угорщиною договір про взаємодію та обмін інформацією, що дає можливість організувати віртуальний реверс газу через Україну.

«У ЄС після імплементації Третього енергопакету віртуальний реверс – один з базових режимів роботи європейського ринку газу. Немає сенсу ганяти фізично газовий потік. Наприклад, постачання норвезького газу до Чехії, яка не має виходу до моря і не межує з постачальником газу. Газ іде в цю країну через Німеччину, але це не означає, що він транспортується через всю територію Німеччини. Просто відбирається проплачений обсяг газу, тобто транспортування є віртуальним. Україна з Угорщиною уклали дуже подібну до цієї схеми угоду», – розповідає Гончар.

За його словами, якщо нам вдасться підписати угоду і з іншими країнами, це означатиме, що європейські правила гри працюють.

«Для України це надзвичайно важливий крок, що дає змогу частину газа, яку угорська сторона вважатиме за потрібне нам продати, просто залишити в себе. Відтепер газ не повинен перетинати кордон. Ця операція спрощується, що звісно породжує невдоволення російської сторони. Але ця операція відбувається в межах європейського законодавства, тому немає чого боятися», – вважає спеціаліст.

Нагадаємо, ще будучи кандидатом в президенти України Петро Порошенко пообіцяв диверсифікувати поставки газу і забезпечити енергетичну незалежність України. Він також заявив, що 2015 рік стане останнім, в якому Україна буде купувати газ у Росії.


Підписуйтесь на наші аккаунти в Telegram та Facebook, щоб першими отримувати важливі новини та аналітику.


Загрузка...